Kailaš a Kham – dva kúty Tibetskej náhornej plošiny

Autor: Orient | 23.5.2011 o 9:20 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  1339x

Na Tibetskej náhornej plošine sa nachádza množstvo miest, ktoré svojou prírodnou scenériou či historickými kláštormi priťahujú zahraničných a čínskych turistov i tibetských pútnikov. Tibet teda nie je iba Lhasa a palác Potala, i keď ten bol srdcom tradičného Tibetu.

Rozmanitosť štyroch tradičných tibetských regiónov (západný Tibet – Ngari, centrálny Tibet nazývaný po tibetsky Ü-cang, severovýchodný Tibet – Amdo a východný Tibet – Kham) odrážajú okrem iného miestne dialekty tibetčiny, ktoré sú často navzájom nezrozumiteľné a najmä výslovnosť khamskej tibetčiny je nočnou morou pre každého, kto sa pokúša zvládnuť tento jazyk a učí sa z učebníc spisovného jazyka, teda dialektu Lhasy a okolia. Odľahlé regióny na periférii Tibetskej náhornej plošiny sa odlišujú aj typickými súčasťami tradičného odevu, ktoré znalcovi jasne signalizujú, z ktorej časti Tibetu daná osoba pochádza. Napríklad pre mužov z Khamu sú typické červené šatky, ktoré si zapletajú do dlhých vlasov. A aj dlhé nože za pásom, tie sú odkazom na ich „zbojnícku mladosť“, ktorou sú medzi Tibeťanmi povestní.

Priľahlosť Khamu a Amda k čínskym provinciám okrem iného vyústila do pomerne silných čínskych kultúrnych vplyvov v týchto regiónoch, rovnako ako migrácii Číňanov a čínskych muslimov, Chuejov, od 18. storočia, ktorí tam žijú dodnes a venujú sa Tibetu. Západný Tibet zase bol poznačený kultúrnymi vplyvmi Kašmíru a severnej Indie. Kailaš, najvýznamnejšia posvätná hora Tibeťanov, ktorá sa v západnom Tibete nachádza, je zároveň posvätnou horou indických hinduistov a džinistov, ako aj stúpencov bönu, tibetského predbuddhistického náboženstva, čo dokumentuje význam tejto lokality pre rozličné náboženstvá a ich prelínanie v tejto odľahlej časti Tibetu. Doputovať ku Kailašu a prejsť po pútnickom okruhu okolo neho je snom každého Tibeťana. Podľa náboženských predstáv Tibeťanov na hore Kailaš sídli mocné tantrické božstvo Čakramsamvara a na pútnickom okruhu sú viaceré miesta spájané s pôsobením indického tantrika Padmasambhavu, ktorý v 8. storočí navštívil Tibet a rozšíril buddhizmus, ako aj s Milaräpom, tibetským jogínom z prelomu 11. a 12. storočia. Kailaš, po tibetsky Gang rinpočhe, je magnetom, priťahujúcim veriacich laikov i mníchov z celej Tibetskej náhornej plošiny.

Vo východnom Khame sa takisto nachádza viacero posvätných hôr, ale žiadna z nich nemôže svojím náboženským významom Kailašu konkurovať. Kham je regiónom, v ktorom sa nachádzajú viaceré významné náboženské centrá (napríklad Ngawa, Kardze, Serta, Derge), ktoré v tibetských dejinách zohrávali významnú úlohu a dodnes sú centrami tradičnej tibetskej vzdelanosti. A mnohé z kláštorov sú aj centrami protičínskeho odporu, ako ukázali aj marcové udalosti v kláštore Kirti v Ngawe, kde sa na protest proti čínskej vláde upálil mních a kláštor bol niekoľko týždňov obkľúčený čínskym vojskom a políciou. Úzke a strmé údolia Khamu vytvárajú jedinečnú prírodnú scenériu, ktorú inde v Tibete nemožno nájsť. Vďaka periférnej polohe Khamu sa tu zachovali kláštory všetkých významných tibetských buddhistických škôl (Gelug, Sakja, Ňingma, Kagjü, Džonang) a aj kláštory bönu. Náboženská pestrosť v priebehu 19. storočia v Khame vyústila do hnutia rime: vzdelaní lamovia sa usilovali prekonať doktrinárske rozdiely medzi jednotlivými školami a ponúknuť „ekumenickú“ verziu tibetského buddhizmu.

Tých z vás, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o západnom a východnom kúte Tibetu, si dovoľujem pozvať na premietanie, ktoré sa uskutoční dňa 8. júna o 18,00 v bratislavskom kultúrnom centre Dunaj na Nedbalovej ulici. Vít Fila nás bude sprevádzať po pútnickom okruhu okolo Kailašu, ktorý prešiel na jar minulého roku a ja sa zhostím úlohy sprievodcu po Khame. Kham som navštívil minulý rok v júni a na tomto blogu som už publikoval pár svojich postrehov z tejto cesty.

Martin Slobodník

 

kham

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan s novým imidžom opäť pobavil. Poľsko bola jasná voľba, tvrdí

Peter Sagan sa po predčasnom odchode z Tour de France vracia do pelotónu.

KOMENTÁRE

Ľutujem, že som vám zabil brata

Aké ponaučenia sa dajú odniesť zo straty blízkeho?

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.


Už ste čítali?