Revolučný duch v Káhire stále prítomný!

Autor: Orient | 16.5.2011 o 17:30 | Karma článku: 5,22 | Prečítané:  1187x

Hoci sa revolúcia pre Egypťanov skončila rezignáciou bývalého prezidenta Muhammada Husního Mubáraka, demonštrácie v tejto najľudnatejšej a politicky najvplyvnejšej arabskej krajine pokračujú.

Prechádzate sa po námestí Tahrír a oproti minulosti vidíte len zopár turistov, ktorí si fotia dnes už historické priestranstvo. Postavia sa na jeden z mála trávnikov a okoloidúci Egypťania zanietene vysvetľujú, čo sa dialo, ako sa to stalo, kde stál ľud a kde polícia a armáda. Už je aj podaný návrh na premenovanie Tahríru na Námestie martýrov, teda mídán aš-šuhadá. Egypťania sa nedajú zahanbiť – ako vždy sú podnikaví a hrdí zároveň. Hrdí na to, čo dokázal egyptský ľud v konfrontácii s tým, čo nazývajú diktatúra či tyrania jedného vládcu. A podnikaví preto, že v širokom okolí námestia, ale vlastne úplne všade vám ponúkajú štátne vlajky a vlajočky, kúpiť si môžete emblémy, odznaky, perá a tričká, a to všetko so symbolom revolúcie. Dokonca nálepky na autách či na šálkach a pohároch v miestnych kaviarňach sa hrdia dátumom 25. januára, keď sa začala revolúcia - akoby „nevinne“ práve v Deň polície.

Duch revolúcie musí byť všade! 25. január – revolúcia mladých

Jedno z hesiel revolúcie - "Muslimovia a kresťania držia spolu"

Dnes sa hnev obracia hlavne proti niekoľkým jedincom spojeným s bývalým režimom, nie proti samotnému režimu. V žalúdku ležia najväčší nenažranci, ktorí už dávno stratili súdnosť. Okrem prezidenta Mubáraka a jeho nespočítateľných miliárd sa k nim radí aj bývalý kancelár prezidentského úradu Zakaríja Azmí, ktorý nazhromaždil 650 hodiniek, samozrejme vrátane viacerých vykladaných diamantmi, či syn šéfa parlamentu Fathího Surúra, ktorý si kúpil Porsche za 500 000 €, a mnohí ďalší s vilami, chatami, desiatkami pozemkov obkolesenými zavlažovanými a udržiavanými záhradami, ktorých okrem turistických rezortov, 5-hviezdičkových hotelov, niekoľkých platených parkov a dovolenkových VIP budov inde v Egypte takmer nevidno. Egypťania sa sami pýtajú: A kde vlastne jazdil Surúrov syn na tom svojom porsche, keď egyptské cesty sú rozbité, vytlčené, špinavé a mnohé prašné? Korupcia a ukradnuté štátne peniaze sú najbolestivejšími témami, ktoré Egypťania zo seba chrlia ako prvé. Takíto politici so svojou deviáciou alebo pažravosťou však nie sú sami, stačí sa poobzerať hocikede po svete, aj u nás na Slovensku. Aj keď sa mentalitou líšime, v zatiaľ hlboko zakorenených ľudských vlastnostiach typu nenásytnosť, nesúdnosť, klamstvá a pretvárka si môžeme podať ruky. Ale o tom som teraz ani toľko nechcela, len som vyjadrila pocity bežných ľudí, ktorí chodia každý deň do práce a žijú v smogom zamorenej metropole, jazdia po uliciach, ktoré sú málokedy normálne prejazdné, a ktorí sa na okolie pozerajú s úzkosťou či agresívne. Aj toto patrí k porevolučným prejavom.

Hrdí a podnikaví Egypťania Hrdí a podnikaví Egypťania

Egyptská revolúcia podporuje arabské revolúcie!

Postupne utícha nenávisť ku všetkému s nálepkou polícia. Tá reprezentovala represívne postupy z čias spred januára 2011. Dôsledkom toho bol a ešte stále je dopravný chaos v samom centre Káhiry, teda od Tahríru smerom k ďalšiemu významnému námestiu Ramsís. Na tejto najfrekventovanejšej trase dopravní policajti chýbajú buď úplne, alebo sa objavia len raz za čas. Pýtate sa, prečo tam nie sú stále? Prosto zo strachu o holý život. Mnohí Egypťania dnes nerobia rozdiel medzi dopravnou a inou políciou, ktorá vypočúvala, odpočúvala, mučila, a tak si pomerne často za posledné týždne zvykli do policajta riadiaceho premávku nielen buchnúť, ale ho i zmlátiť či dokonca prejsť autom, keď "stál v ceste", čiže reguloval ten obrovský chaos v smrade, výfukoch a spoločenskom napätí.

Dnes už vládnuca NDP, teda Národná demokratická strana neexistuje, bola rozpustená vládnym dekrétom. Nenávisť voči nej a všetkým s ňou spojeným vyvrcholila do vypálenia jej sídla rovno za Egyptským múzeom. Demonštrácia pred izraelským veľvyslanectvom kvôli ostreľovaniu Gazy. Pred revolúciou by také niečo bolo nemožné!

O bezpečnostnej situácii spred revolúcie, ktorá bola - dá sa povedať - vďaka režimu lepšia ako v Európe, môžu Egypťania dnes iba snívať. Rozmohli sa únosy pre výkupné. Agresivita sa prejavuje aj vo vzťahu k cudzincom. Keď niekde zočia cudzinca s fotoaparátom, nezriedka ho okamžite podozrievajú, že je novinár a dokumentuje egyptskú chudobu. Veď aj rad kupujúcich, ktorí odjakživa stávajú pri pekárňach na čerstvé chlebové placky, práve vytiahnuté z pece, možno ľahko dezinterpretovať. Samozrejme, nie všetci Egypťania sú agresívni a podozrievaní. Sú medzi nimi aj otvorení, ochotní porozprávať sa, ktorí si uvedomujú potrebu zachovania inštitúcií či turistického ruchu. Aj keď sa zmierujú s myšlienkou, že citeľná zmena príde iba postupne. Napriek aj negatívnym stránkam, ktoré sa prejavili po revolúcii a počas nej, konfrontácia režimu a ľudu posunula vývoj egyptskej spoločnosti dopredu. Aj keď Západ nemôže očakávať, že implementuje do Egypta také isté príncípy demokracie, akými momentálne disponuje sám, môžeme sa tešiť, že výsledok je taký, aký je. A navyše, pozitívny prístup miestnych obyvateľov pri budovaní nového Egypta pre Egypťanov má vďaka svojej stabilizačnej esencii blahodarný vplyv aj na okolité štáty, aj keď ich ešte teraz s konečnými výsledkami nevidíme. Tak aj ja držím palce egyptským priekopníkom, ktorí si uvedomujú potrebu otvorenosti mysle i spoločnosti, toré umožnia zmenšiť časovú a priestorovú rozdielnosť našich kultúr v ďalšom vývoji na tejto planéte.

Emíre Khidayer

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?