Dvojaký prístup k sudánskemu životnému prostrediu

Autor: Orient | 1.4.2011 o 18:33 | Karma článku: 5,30 | Prečítané:  1624x

Som na tom podobne ako Dušan, aj keď ja zasa v tom svojom. Nedávno som sa vrátila zo svojho obľúbeného Sudánu a hoci mám zážitkov neúrekom, idú zo mňa ako z chlpatej deky. Jedna z tém, ktorá mi stále chodí po rozume, je vnímanie životného prostredia a postoje k nemu.

Aj v Sudáne je teraz jar, ale aj tak sa už teploty preklápajú do letnej výšky až 40 stupňov. Podobne ako u nás máme na jar bratislavskú Flóru, tak aj v hlavnom meste Sudánu majú „chartúmsku Flóru“. Organizuje ju dvakrát ročne hortikultúrna spoločnosť v botanickej záhrade o rozlohe 6 hektárov a tento marec ju za sprievodu dychovky otvoril sudánsky viceprezident Alí Utmán Táhá. Na výstave sa zúčastňujú súkromníci a hrdia sa svojimi škôlkami, kvetinári zasa súťažia o najkrajšie kvety a poľnodružstvá o najkrajšie plody miestnej zeme. Nemohli sme vynechať ani ohrozený druh dracény ombet, nazývanej tiež dračí strom, ktorá sa vyskytuje iba zriedkavo v hornatejších polohách Sudánu, Egypta, Afrického rohu či za vodami Červeného mora - v Saudskej Arábii a Jemene. Samozrejme, aj na tomto podujatí sa našiel umelec (ako mnohí Sudánci nazývajú sami seba), ktorý si rád prikrášli realitu a zároveň príde so zlepšovacím návrhom. O žiadne maľby zátiší v tomto prípade nejde, ale...

Vitajte na chartúmskej Flóre!

Vitajte na chartúmskej Flóre!

 

Piatočné sviatočné ráno za zvukov dychovky

Piatočné sviatočné ráno za zvukov dychovky

 

Hrdá majiteľka škôlky

Hrdá majiteľka škôlky

 

Našli ste garafiu?

Našli ste garafiu?

 

Spoznávate petúnie?

Spoznávate petúnie?

 

Sudánska vlajka

Sudánska vlajka

Dracena ombet

Dracéna ombet

 

Umelecké dielo v botanickej záhrade

Umelecké dielo v botanickej záhrade

 

Umyváreň v Bielom Níle Rikša v Níle

Umyváreň v Bielom Níle                                       Rikša v Níle

 

Dokonalá očista

Dokonalá očista

 

Na jednej strane je evidentné, že strana a vláda Sudánu sa snažia podporiť výsadbu kvetinových záhonov minimálne v centre mesta, s čím prichádza pár osvietených jedincov, na strane druhej stojí drvivá väčšina obyvateľstva, ktorá vôbec nerieši kvalitu vody z hlavného životodarného zdroja Sudánu – rieky Níl. Teda aspoň z nášho pohľadu. Je úplne bežné, že takmer celý Sudán pije vodu priamo z niektorého ramena Nílu, v lepšom prípade z Modrého Nílu, ktorý je oproti Bielemu oveľa čistejší. Sudánci sa však nezamýšľajú nad tým, čo tá voda obsahuje, dokonca ani v prípade, keď kúsok od miestnej pobrežnej kaviarne najatí pomocníci či samotní majitelia áut umývajú vo veľrieke svoje tátoše, nešetriac pritom saponátmi. Biely Níl je obrovské more, ktoré dokáže pohltiť všetko a svojím spôsobom aj stráviť. Otázne je, v akej podobe vyvrhne svoj obsah v egyptskej delte do Stredozemného mora. Do tohto tradičného vnímania využívania zdrojov začali vstupovať aj samotní Sudánci, ktorí sú svojím srdcom za ozdravenie našej planéty. Jedným z nich je aj honorárny konzul Slovenska v Chartúme Dr. Nasraddín Šulgámí, ktorý vyštudoval aj u nás na Vysokej škole poľnohospodárskej a ktorý, okrem toho, že ho pozná celý Sudán, je známy aj svojimi odbornými a mediálnymi aktivitami a hovorí o potrebe chrániť si životné prostredie. A ja verím, že postupnou osvetou nahlodá vedomie tých vnímavejších, a dúfam, že niektorí z nich budú disponovať dostatočnými prostriedkami, aby ju posunuli do širších vrstiev sudánskej spoločnosti.

Emíre Khidayer

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?