Búrlivé oslavy či predsavzatia sa na Nový rok nekonajú

Autor: Orient | 9.1.2011 o 17:31 | (upravené 9.1.2011 o 18:54) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  937x

Obrovský ohňostroj, petardy, oslavy, davy na uliciach alebo aspoň pripíjanie vonku s fľašou šampanského  - nič také v arabskom svete nenájdeme. Akurát tak v Dubaji, ktorý musí byť výnimočný a musí mať všetko naj, ale bez viditeľnej fľaše. Alebo raz za čas pri pyramídach v egyptskej Gíze, kde sa veľkolepým koncertom a v zábleskoch svetiel všetci v slávnostnej atmosfére prenesú do nového roka. Samozrejme, európski či americkí rezidenti v arabských krajinách si tento deň pripomínajú po svojom, väčšinou v spoločnosti svojich krajanov.

Oslavy Nového roka podľa gregoriánskeho kalendára nie sú pre Arabov, lepšie povedané pre muslimských Arabov (lebo v arabskom svete žijú aj kresťania a vyznávači ďalších náboženstiev), významným dňom. Prvý január nie je u Arabov ani sekulárnym sviatkom ako u nás. Iba v Sudáne pripadá na tento dátum Deň nezávislosti.

Arabi používajú gregoriánsky aj islámsky kalendár. V praktickom živote to vyzerá tak, že v novinách sú uvedené oba dátumy, teda napríklad 1.1.2010 zodpovedá niekde 25., inde zasa 26. muharramu 1432. Niektoré arabské noviny dokonca uvádzajú iba gregoriánsky dátum; ide zväčša o noviny poznačené silnejším európskym vplyvom, ako napríklad v Maroku či Tunisku. Inde zasa figuruje iba dátum podľa islámskeho letopočtu.

Islámsky letopočet sa datuje od 16. júla 622, keď odišiel prorok Muhammad z Mekky do al-Madíny. V arabčine sa "odchod, opustenie" povie hidžra. Stadiaľ pochádza označenie kalendára. Riadia sa ním všetky islámske sviatky, ako ramadán a jeho ukončenie so sviatkom íd al-fitr, rituály v Mekke vrátane sviatku rituálneho obetovania barana íd al-adhá, šíitský sviatok ášúrá či muslimský Nový rok. Keď hovoríme o predsavzatiach, ktoré si my zadávame zväčša na Nový rok, tento zvyk existuje iba u minimálnej časti Arabov. Arabi si ináč predsavzatia dávajú, ale iba v niektoré muslimské sviatky. Predsavzatia typu „budem lepší, nebudem nikomu ubližovať, nebudem klamať, nebudem kradnúť, atď.“ si vo väčšine prípadov hovoria iba zo strachu z Boha či polície. Iba úprimne veriaci si takéto predsavzatia dávajú z čistého srdca, bez toho, aby pociťovali, že im hrozí zdvihnutý prst vyššej autority. Sú aj takí, ktorí si na Nový rok začínajúci 1. januárom posielajú verše o krajšom, lepšom svete, o svete bez vojen:

 

There is a day when all the deserts will become forests,

There is a day when dry lands will become lakes,

There is a day when lions and sheep will lie down together,

The whole world will be in peace with no one to harm any one,

Every year is a day closer to that wonderful day,

There is a hope for everyone,

Have a wonderful new year by the grace of God.

 

Nadíde deň, keď sa všetky púšte stanú lesmi,

Nadíde deň, keď suchú zem osviežia jazerá,

Nadíde deň, keď levy a ovce budú ležať vedno,

Keď bude všade mier a nik nebude inému blížiť.

Každý rok sme o deň bližšie tomu dňu.

Je dosť nádeje pre každého.

Želám ti skvelý Nový rok z milosti Božej.

 

O sviatkoch, rodinných zvykoch, ale aj o doprave, vzťahu k zvieratám, o hygiene, šatníku arabských mužov a žien a, samozrejme, o spôsobe uvažovania ľudí v tejto časti sveta je moja najnovšia kniha Život po arabsky.

Nech teda zažívame v tomto roku krásne chvíle. A keď sa o ne pričiníme sami, odmena bude najsladšia!

Emíre Khidayer

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.


Už ste čítali?