Búrlivé oslavy či predsavzatia sa na Nový rok nekonajú

Autor: Orient | 9.1.2011 o 17:31 | (upravené 9.1.2011 o 18:54) Karma článku: 3,55 | Prečítané:  918x

Obrovský ohňostroj, petardy, oslavy, davy na uliciach alebo aspoň pripíjanie vonku s fľašou šampanského  - nič také v arabskom svete nenájdeme. Akurát tak v Dubaji, ktorý musí byť výnimočný a musí mať všetko naj, ale bez viditeľnej fľaše. Alebo raz za čas pri pyramídach v egyptskej Gíze, kde sa veľkolepým koncertom a v zábleskoch svetiel všetci v slávnostnej atmosfére prenesú do nového roka. Samozrejme, európski či americkí rezidenti v arabských krajinách si tento deň pripomínajú po svojom, väčšinou v spoločnosti svojich krajanov.

Oslavy Nového roka podľa gregoriánskeho kalendára nie sú pre Arabov, lepšie povedané pre muslimských Arabov (lebo v arabskom svete žijú aj kresťania a vyznávači ďalších náboženstiev), významným dňom. Prvý január nie je u Arabov ani sekulárnym sviatkom ako u nás. Iba v Sudáne pripadá na tento dátum Deň nezávislosti.

Arabi používajú gregoriánsky aj islámsky kalendár. V praktickom živote to vyzerá tak, že v novinách sú uvedené oba dátumy, teda napríklad 1.1.2010 zodpovedá niekde 25., inde zasa 26. muharramu 1432. Niektoré arabské noviny dokonca uvádzajú iba gregoriánsky dátum; ide zväčša o noviny poznačené silnejším európskym vplyvom, ako napríklad v Maroku či Tunisku. Inde zasa figuruje iba dátum podľa islámskeho letopočtu.

Islámsky letopočet sa datuje od 16. júla 622, keď odišiel prorok Muhammad z Mekky do al-Madíny. V arabčine sa "odchod, opustenie" povie hidžra. Stadiaľ pochádza označenie kalendára. Riadia sa ním všetky islámske sviatky, ako ramadán a jeho ukončenie so sviatkom íd al-fitr, rituály v Mekke vrátane sviatku rituálneho obetovania barana íd al-adhá, šíitský sviatok ášúrá či muslimský Nový rok. Keď hovoríme o predsavzatiach, ktoré si my zadávame zväčša na Nový rok, tento zvyk existuje iba u minimálnej časti Arabov. Arabi si ináč predsavzatia dávajú, ale iba v niektoré muslimské sviatky. Predsavzatia typu „budem lepší, nebudem nikomu ubližovať, nebudem klamať, nebudem kradnúť, atď.“ si vo väčšine prípadov hovoria iba zo strachu z Boha či polície. Iba úprimne veriaci si takéto predsavzatia dávajú z čistého srdca, bez toho, aby pociťovali, že im hrozí zdvihnutý prst vyššej autority. Sú aj takí, ktorí si na Nový rok začínajúci 1. januárom posielajú verše o krajšom, lepšom svete, o svete bez vojen:

 

There is a day when all the deserts will become forests,

There is a day when dry lands will become lakes,

There is a day when lions and sheep will lie down together,

The whole world will be in peace with no one to harm any one,

Every year is a day closer to that wonderful day,

There is a hope for everyone,

Have a wonderful new year by the grace of God.

 

Nadíde deň, keď sa všetky púšte stanú lesmi,

Nadíde deň, keď suchú zem osviežia jazerá,

Nadíde deň, keď levy a ovce budú ležať vedno,

Keď bude všade mier a nik nebude inému blížiť.

Každý rok sme o deň bližšie tomu dňu.

Je dosť nádeje pre každého.

Želám ti skvelý Nový rok z milosti Božej.

 

O sviatkoch, rodinných zvykoch, ale aj o doprave, vzťahu k zvieratám, o hygiene, šatníku arabských mužov a žien a, samozrejme, o spôsobe uvažovania ľudí v tejto časti sveta je moja najnovšia kniha Život po arabsky.

Nech teda zažívame v tomto roku krásne chvíle. A keď sa o ne pričiníme sami, odmena bude najsladšia!

Emíre Khidayer

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?