Orientalisti na blogu

Autor: Orient | 28.4.2010 o 11:00 | (upravené 28.4.2010 o 16:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1122x

Vážení čitatelia, čítate prvé riadky nového blogu o Oriente, ktorý sa rozhodli odštartovať členovia občianskeho združenia Pro Oriente (viac o nás nájdete na našej webovej stránke www.prooriente.sk). Pro Oriente združuje slovenských odborníkov na krajiny a kultúry Ázie i Afriky. Niektorí z nás pôsobia na akademickej pôde, iní pracujú v štátnej správe alebo v súkromnom sektore. Čo nás spája, je dlhodobý, často profesionálny záujem o konkrétne krajiny a kultúry Orientu. Všetci z nás hovoria niektorým z jazykov Orientu, strávili sme dlhší čas študijne alebo pracovne v krajinách Ázie a severnej Afriky a Orient sa stal súčasťou nášho profesionálneho i osobného života.

Hlavným motívom, prečo sme sa rozhodli vstúpiť do slovenskej blogosféry, bolo presvedčenie, že napriek tomu, že čoraz viac našich rodákov cestuje do Ázie a Afriky a aj u nás začínajú žiť imigranti z krajín Orientu, v slovenských elektronických i tlačených médiách sa objavuje pomerne málo informácií o Ázii a často sú to informácie pochybnej kvality. Vďaka tomu, že sme mali možnosť študovať orientálne jazyky a kultúry, strávili sme dlhší čas v tomto prostredí, vnímame to trochu ako svoju povinnosť prispievať k medzikultúrnemu dialógu a „otvárať okná“ smerom do Ázie.

Na našom blogu preto nájdete príspevky o dejinách, náboženstve, filozofii, kultúre, literatúre jednotlivých regiónov Ázie, aj cestopisné črty, či reakcie na aktuálne udalosti. Jedinou ambíciou našich rôznorodých textov je sprostredkovať poznanie o Oriente na Slovensku. To je napokon aj jednou z hlavných úloh občianskeho združenia Pro Oriente. Dúfame, že tento blog nám umožní osloviť čo najviac záujemcov v rozličných častiach Slovenska.

Na našej stránke nájdete pravidelne príspevky od Emíre Khidayer, ktorá bude písať o arabských krajinách a o arabskom svete a jej príspevok sa na našom blogu objaví každý 1. deň v mesiaci.

Martin Slobodník bude písať o Číne a Tibete a jeho text tu môžete nájsť každý 4. deň v mesiaci.

Jozef Hudec sa vo svojich príspevkoch bude venovať starovekému Egyptu, vývoju na Blízkom východe a cestovaniu po Svätej zemi (ostatne menované príspevky môžu byť aj z pera jeho manželky Simony) a tie budeme publikovať každý 7. deň v mesiaci.

Ivan Rumánek bude prispievať článkami o Japonsku a o transkultúrnych procesoch; tie zverejníme každý 10. deň v mesiaci.

Dušan Deák bude písať o Južnej Ázii a jeho články tu nájdete každý 13. deň v mesiaci.

Renáta Maher každý 16. deň v mesiaci zverejní svoj príspevok venovaný arabskému svetu, otázkam multikulturalizmu a iným témam.

Rado Škultéty bude priamo z Východnej Ázie písať o Číne aj Taiwane a každý 19. deň v mesiaci sa objaví jeho nový príspevok.

Príspevky Edgara Jarúnka, ktorý bude písať o arabskom svete a o jazykoch Blízkeho východu, nájdete na našom blogu pravidelne každý 22. deň v mesiaci.

Miloš Hubina bude z Mahidol University v Bangkoku písať o dianiach – minulých aj aktuálnych – v krajinách Juhovýchodnej Ázie; jeho príspevky nájdete vždy v 25. deň v mesiaci.

Príspevky publikované na tomto blogu nereprezentujú názor občianskeho združenia Pro Oriente, ani názor inštitúcií, v ktorých sme zamestnaní, ale iba osobný názor každej autorky a každého autora.

Vážení čitatelia, veríme, že si naše príspevky získajú vašu pozornosť a postupne spoločne vytvoríme okolo tohto blogu komunitu záujemcov o kultúry a krajiny Orientu,

autori

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf Reportérov: Otázky na Kočnera podráždili Fica aj Sulíka

Nebojím sa žalôb, tvrdí šéf Reportérov RTVS Vincent Štofaník.

Píše Petr Kocina

Podvody so záverečnými prácami sa vymkli kontrole

Kauza Dankovej práce je takou hanbou, pri ktorej sa ťažko hľadajú paralely.

DOMOV

Prieskum: Fico je lepší ako Pellegrini len pre voličov Smeru

Pellegrini prekonáva Fica u 52 percent ľudí.


Už ste čítali?